Какво е най-новото:

Защо летище София трябва да носи името на Асен Йорданов

От Захари Алексиев

Този сайт е посветен на инициатива, в чиято правота и значение за Българската памет сме убедени: Летище София да носи името на Асен Йорданов, българинът всепризнат създател и учител на световната авиация.

Всичко започна през 2015 г., когато отбелязахме 100-годишнината на самолетостроенето в България. А неговото начало е поставено от едва 18-годишния Асен Йорданов, който създава първия български самолет полетял в небето над родния му град София. Нещо повече, значимостта на неговата дейност по-късно надраства границите на България. Светът, който заслужено признава българина Асен Йорданов за създател и учител на световната авиация, му отрежда място сред великите авиатори в пантеона на славата на водещите в света авиационни държави. И днес, през 2024 г., времето потвърждава, че Асен Йорданов е най-достойната личност, чието име да бъде дадено на най-голямото летище на България, а именно

Международно летище София „Асен Йорданов“
и съответно
Sofia International Airport "Assen Jordanoff"

Освен създател на първия български самолет, който полита на 8-10 август 1915 г., ученикът на Луи Блерио Асен Йорданов е и доброволец през Балканската война, и участник в едни от първите в света полети на бойната авиация заедно с Радул Милков и Продан Таракчиев. По-късно той отново се изявява като защитник на Отечеството и е боен пилот от Първата световна война. Българинът Асен Йорданов заживява в Америка и участва в конструирането на световно известни самолети като DC-3, който лети и днес, през XXI век. С този самолет е поставено и началото на авиопревозите в България. Завинаги остават в историята думите на първия човек стъпил на Луната Нийл Армстронг „Всички ние летците астронавти сме се учили на авиация от Джорданов“. Книгите на Асен Йорданов за авиацията и до днес са в основата на подготовката на летците по света. Благодарение на пълноценното обучение по „метода на Джорданов“ и лесното и бързо възприемане на информацията е популярно мнението на експертите, че с това той е ускорил победата на съюзниците през Втората световна война. Най-известната книга на Асен Йорданов „Вашите криле“ е преведена във всички авиационни държави по света и достига милионни тиражи. 80 години след написването си тя бе издадена и в България. Творчеството на изтъкнатия българин излиза и извън рамните на авиацията. Много хора не знаят, че изобретение като въздушните възглавници, които имаме във всеки автомобил, също е дело на Асен Йорданов. Той пръв прилага телефонния секретар и високоговорящата телефонна връзка много преди масовото им навлизане. Портретът на Асен Йорданов се намира в Залата на славата на летище „Ла Гуардия“ в Ню Йорк, той е почетен гражданин на Ню Йорк.

За съжаление, войните, секретността, международните отношения и разделението на света пречат на взаимодействието между авиационните специалисти. Неосъществено остава голямото желание на Асен Йорданов да посети родината си. Невъзможно става желанието на българските самолетостроители да общуват с водещия световен специалист от Америка Асен Йорданов. Така великият българин остава почти непознат в собствената си родина.

Инициативният комитет благодари на всички, които подкрепят идеята Международно летище София да носи името на Асен Йорданов. Ще се радваме да получим тази подкрепа изразена в писмен вид. Моля да се обръщате към Инициативния комитет.

Световна практика е големите летища по света да носят имената на известни личности с голям принос към страната си и човечеството. Редица от тези личности са авиатори. Примерите са близо до нас: Букурещ и Истанбул – Анри Коанда и Сабиха Гьокчен. Румъния, където летищата с имена на авиатори са три, и Турция са направили нужното за националната памет, ще го направи ли и България?

И все пак, колко летища по света носят имена на личности свързани с авиацията и космонавтиката? В това скромно изследване, моето може още да бъде допълвано, наред с държавните глави, политиците и имената от древността броят на летците и космонавтите достигна 55.

Практика по света е и на летищата да се изграждат мемориални кътове за техния патрон. Ето ги реликвите, които могат да намерят своето място на Международно летище София „Асен Йорданов“:

Надписано от ръката на автора личното му копие от неговата най-известна книга дала път към небето на стотици хиляди летци по света

Сребърният пръстен с инициали на Асен Йорданов стоял на ръката на учителя на световната авиация

Знаехте ли за това? кликнете

Родният дом
1896 г.

Асен Йорданов се е родил в София на 2 септември 1896 г. Родният му дом се е намирал на улица Денкоглу.

Ученик на Луи Блериó
1912 г.

Асен Йорданов е само на 16 години, когато е приет за ученик на световно известния пионер на авиацията Луи Блериó. Любознателното момче се присъдеинява към първата група български авиатори изпратени на обучение във Франция (в Етамп, близо до Париж). Това става с помощта на първия наш летец летял над България Симеон Петров.

Първият български самолет
1915 г.

Асен Йорданов е официално признат за основоположник на самолетостроенето в България.

Той построява първия български самолет през 1915 г., когато е само на 19 години и дори още не е завършил гимназия. Самолетът лети и преминава успешни изпитания, а датата на тези изпитания - 10 август 1915 г. е приета за начало на авиационната промишленост в България. Това става само 12 години след първия полет на братята Райт.

Един от изпитателите на самолета е известният Радул Mилков.

Защитник на Отечеството
1912 - 1918 г.

Младият Асен Йорданов се изявява като патриот и защитник на Отечеството.

Още дете, едва 16-годишен, той участва като доброволец в Балканската война (1912-1913 г.) и служи в Първо аеропланно отделение. Произведен е в чин ефрейтор. Участва в едни от първите бойни полети в света и става пионер в използването на авиацията за военни цели зедно със Симеон Петров, Радул Милков, Продан Таракчиев.

По-късно поручик Йорданов е летец-изтребител на Западния фронт по Време на Първата световна война (1917-1918 г.), където извършва множество бойни полети. Награден е с офицерски кръст "За храброст".

Поручик Йорданов за първи път в България изпълнява фигури от висшия пилотаж.

Книги за авиацията
1932-1947 г.

Безспорен връх в творчеството на Асен Йорданов са неговите книги за авиацията. Те добиват такава популярност и признание, и са издавани в толкова големи тиражи, че авторът им остава завинаги една от най-известните личности в областта на въздухоплаванетo и не случайно е наречен учител на световната авиация. Еднакво добре приети в страни с диаметрално противоположно устройство като например САЩ и СССР, те спомагат за обучението на стотици хиляди летци и до днес са в основата на летателното обучение на много места по света. Изказването на Нийл Армстронг, първият човек стъпил на Луната, "Аз съм се учил от Джорданофф" е продиктувано именно от тази огромна популярност.

DC-3
1935 г.

Един от най-известните самолети в историята, направили истинска революция в световните въздушни превози е DC-3. Свидетелство за удачната конструкция е това, че този самолет продължава да лети и намира приложение след повече от 80 години от създаването му, в XXI век, а тази удачна конструкция дължи много на българина Асен Йорданов, който е член на конструкторския екип.

DC-3 във варианта си Ли-2, произвеждан по лиценз в СССР, поставя и началото на родните авиопревози преди почти 70 години в предшественика на авиокомпания "Балкан" ТАБСО.

Най-известната книга
1935 г.

Най-успешната и известна книга на Асен Йорданов е "Вашите криле" (Your Wings). Тя е получила такава популярност, че е издавана в огромни тиражи и се е превърнала в христоматийно издание, което и до момента е в основата на обучението на голяма част от летците по света.

Книгата е еднакво добре приета в САЩ и СССР, във Франция и Китай и бележи връх в творчеството на Асен Йорданов, който смело може да бъде наречен учител на световната авиация.

"Wашите Криле" беше издадена и в България през 2015 г.

Въздушните възглавници
1957 г.

Въздушните възглавници, толкова привична част от всеки автомобил днес, са изобретениe на неуморимия българин Асен Йорданов. Той дълги години работи върху безопасността на полета и автомобилния транспорт. Изобретението му се появява през 1957 г., десетилетия преди да бъде масово използвано, но е разработвано доста по-рано и от първоначалния си вид на надуваеми предпазни жилетки то постепенно се трансформира до познатия ни днес вид.

Джорданофф бей
2017 г.

В далечната Антарктида има едно късче море, което носи името на прославения българин

Джорданофф бей
(Jordanoff Bay – Залив Йорданов)
63°50′20″S 59°52′00″W.

Това е едно прекрасно свидетелство за неумиращия авторитет, с което учниците и последователите на българина, който научи света да лети, са засвидетелствали почитта си.