Инициативен комитет

 

 

O Т В О Р Е Н О   П И С М О

 

 

ОТНОСНО: Международното летище София да носи името на Асен Йорданов – всепризнатият създател и учител на съвременната световна авиация.

 

 

Уважаеми колеги!

Скъпи сънародници!

 

 

Изтеклата 2015 г. премина под знака на вълнуващо отбелязване на 100-годишнината от създаването на първия самолет в България.

 

На 10 август 1915 г. специална комисия на Министерството на войната признава за надежден конструирания от Асен Йорданов самолет и определя тази дата за начало на българското самолетостроене.

 

По инициатива на Асоциацията на българските авиокомпании, БНБ пусна юбилейна монета за увековечаване на тази паметна годишнина.

 

В рамките на честванията бе представено и първото издание на български език на книгата на Асен Йорданов „Вашите криле“. Оригиналът на тази авиационна христоматия (Your wings“) е издаден в САЩ през 1936-1937 г. и е преведен в почти всички авиационни държави.

 

На 10 септември 2015 г. по време на кулминацията на юбилейните тържества в София, българската авиационна общественост единодушно и възторжено прие идеята да се предложи Международното летище София да носи името на Асен Йорданов. Тази идея горещо се подкрепя и от наши съотечественици, живеещи извън България.

 

Във връзка с реализацията на тази инициатива, предвид и предстоящия юбилей – 120 години Асен Йорданов (род. 2 септември 1896 г.),

 

П Р Е Д Л А Г А М Е:

 

1. Да се даде името Асен Йорданов на Международното гражданско летище София, без да се променят неговите кодови характеристики по ICAO и IATA като се приеме официалното наименование:

 

Международно летище София „Асен Йорданов

 

и съответно:

 

Sofia International Airport "Assen Jordanoff".

 

2. Да се изградят:

 

- мемориален кът за Патрона на летището в залата на Терминал 2 и

 

- паметник на Асен Йорданов в района на летищния комплекс.

 

Съществуващата практика, която бележи тенденция за разширяване, е международните летища да носят име на личност, свързана със своята страна и имаща широка международна известност с приноса си към човечеството.

 

Без съмнение Асен Йорданов е българин с изключителни способности и необикновена съдба, достигнал върховете в световната авиация. Той е боен летец, инженер, авиоконструктор, летец-изпитател, летец-инструктор-педагог, учен, изобретател.

 

На картата на Антарктида съществува Jordanoff Bay – залив, получил името си от изследователи-авиатори, в памет на своя учител.

 

Методиката за летателно обучение създадена от Асен Йорданое е съвършено новаторска и призната за най-добрата в света. Неговите девет научно-практически книги за авиацията дават мощен тласък за бурно и развитие. Тези книги и днес са в основата на обученето на стотици хиляди летци по света.

 

Известният „вечен“ самолет Дъглас DC-3, който лети и през XXI век, е свързан с името на Асен Йорданов и със създаването на първите въздушни линии в света. С неговата лицензна версия Ли-2 е поставено началото на българските въздушни линии. Този самолет остава основен в България за дълго време

 

Днешния свят е немислим без въздушните възглавници в автомобилите, изобретени от Асен Йорданов.

 

Патентът му Jordaphone, койтозасяга прилагането на високоговоряща и конферентна телефонни връзки, получава реализация години слвд създаването му и заедно с новите правила и техники променя живота на милиарди хора и разбива монопола в съобщенията.

 

Асен Йорданов завършва житейския си път през 1967 г. в САЩ. За цялостната му творческа дейност и за големи заслуги към световната авиация той е записан в златната книга на Ню Йорк. Портретът му е поместен в залата на славата на летище La Guardia. Прахът му е разпръснат от самолет в небето на Америка.

 

Времето е потвърдило, че със своя живот и дейност Асен Йорданов е оставил дълбока следа на признателност в паметта на човечеството. Неговото име ни напомня, че „и ний сме дали нещо на света“ и е заслужил да бъде пример на поколенията.

 

Роденият в София Асен Йорданов символично се завръща у дома, изпълнил дълга си към света и към България.

 

 

Приложение: Асен Йорданов – живот и творчество

 

 

11.02.2016 г.

 

Председател на Националния граждански комитет на Авиационната общественост:

(П.)

Борис Бонев

професор доктор на техническите науки

генерал-майор от авиацията (з)