Как едно 16-годишно момче показа удивителна зрялост или какво мисли един млад човек за учителя на световната авиация Асен Йорданов, българската следа в прогреса и името на летище София

Не можем да не отдадем дължимото на работата и начина на мислене на един млад човек, с които той спечели първо място на конкурс по журналистика. Конкурсът е провежданият в Разград „Национален ученически конкурс за журналистика „Григор Попов”, наградената работа е есе със заглавие „Враждебна, богомилите, „Вашите крила“ и интернет,“ а автор е 16-годишният ученик в X клас Николай Тодоров от... Враждебна, точно там, където се намира летище София.

В работата си Николай свързва от една страна гордостта и възхищението си от големите постижения на един от „най-заслужилите пред България и света българи“ Асен Йорданов и идеята да му бъде отдадена заслужена почит и от друга страна името на летище София, неговия произход и исторически сведения за областта, както и не на последно място родната народопсихология. Отделено е и място на това, как светът признава значимите постижения на великия българин не само в областта на авиацията, но и в простите неща, от които всеки ден сме заобиколени. Йорданов е създател не само на първия български самолет, той не е просто световноизвестен автор на книги за авиацията издавани в милионни тиражи, от които са се учили и продължават да се учат поколения летци, но и изобретател, и сподвижник на ежедневни, но важни неща като сигурността, която ни дават въздушните възглавници, и свободата да общуваме неограничено помежду си. Дори фактите за приноса на Асен Йорданов за успешния завършек на Втората светована война не са убегнали на нашия ученик.

След като едно 16-годишно момче само е достигнало до познанието и оценката за българския гений, и идеята за даване на летище София на името на един от най-ярките му представители – Асен Йорданов, то тогава ние се движим в правилната посока. Каква по-добра подкрепа за инициативата името на основоположника на самолетостроенето в България да бъде носено от най-голямото наше летище може да има от работата на този млад човек?! Есето на ученика от X клас е и един добър пример за тези, които все още знаят малко за българина учител на световната авиация.

На добър час, Николай!

Eсето на Николай Тодоров, ученик в X клас, „Враждебна, богомилите, „Вашите крила“ и интернет“ първоначално e поместено на сайта на българите в Чикаго и по света EuroChicago.com, а един от източниците за написването му е статията на Петър Атанасов „Jordanoff Airport Sofia или защо Асен Йорданов заслужава да бъде почетен в родината си“ от същия сайт.